پلی اتیلن سنگین

واحد پلی اتیلن پتروشیمی لرستان  با تکنولوژی SPHERILENE تحت لیسانس BASELL و مهندسی اصولی شرکت TECNIMONT طراحی و اجرا شده است. این واحد با تولید سالانه 300 هزار تن پلی اتیلن سنگین           (HDPE) و سبک خطی  (LLDPE)، یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران با توانایی تولید طیف   وسیعی از گریدهایInjection moulding ، Extrusion coating، Rotomoulding و Film با  محدوده دانسیته 0.918-0.962 g/cm3 محسوب می شود.

کاتالیست بعد از آماده سازی و مخلوط شدن با کوکاتالیست (TIBAL & DEAC & TEA- جهت فعالسازی کاتالیست) و DONOR (جهت تنظیم شکل فضایی) وارد اولین راکتور از دو راکتور سری در فرآیند پلیمریزاسیون می شود. در این راکتورها کاتالیست با خوراک کاملا خالص شده وارد واکنش می شود. کنترل دانسیته و جرم مولکولی / طول زنجیره پلیمری با  بوتن-1 و هیدروژن  انجام می شود.

 با تکمیل  واکنش پلیمریزاسیون، جهت خنثی سازی کاتالیست باقیمانده و جداسازی هیدروکربن های موجود، پودر تولیدی به Steamer ارسال و در تماس با بخار آب قرار گرفته و سپس به Dryer فرستاده می شود. با استفاده از جریان نیتروژن داغ پودرخشک شده به سیلوهای میانی و سپس به اکسترودر منتقل می شود. در واحد اکستروژن با توجه به ویژگی های گرید پلی اتیلن تولیدی، افزودنی های مورد نیاز افزوده شده  و در نهایت محصول تولیدی  به شکل گرانول به واحد بسته بندی ارسال شده و در کیسه های 25 کیلوگرمی بسته بندی و به بازار عرضه می­گردد.